Prenatal® dha

Prenatal® dha w opakowaniu 60 kapsułek zawiera rekomendowaną dla kobiet w ciąży dawkę DHA w dziennej porcji 600 mg. Prenatal® dha jest szczególnie polecany kobietom z niedoborami kwasu dokozaheksaenowego (DHA) od 13. tygodnia ciąży do końca okresu karmienia. DHA należy dostarczać w gotowej formie, ponieważ organizm ludzki ma ograniczoną zdolność do syntezy tego kwasu tłuszczowego. Głównym źródłem DHA w Prenatal® dha są tłuste ryby morskie, które jak wykazują badania, spożywane są w zbyt małej ilości przez kobiety w Polsce.

Prenatal® dha jest wskazany do postępowania dietetycznego u kobiet od 13. tygodnia ciąży do końca karmienia piersią w celu:

  • wspomagania prawidłowego rozwoju mózgu i siatkówki oka u dziecka
  • profilaktyki porodu przedwczesnego
  • zmniejszenia ryzyka rozwoju alergii u dziecka 

Działanie

Prenatal® dha jest preparatem szczególnie polecanym kobietom z niedoborami kwasu dokozaheksaenowego (DHA) od  II trymestru ciąży oraz podczas karmienia piersią. Zawiera wysoką dawkętego szczególnie istotnego składnika. DHA należy dostarczać w gotowej formie, ponieważ organizm ludzki ma ograniczoną zdolność do syntezy tego kwasu tłuszczowego1. Głównym źródłem DHA są tłuste ryby morskie, które, jak wykazują badania, spożywane są w zbyt małej ilości przez kobiety w Polsce1. DHA przyczynia się do:

  • Prawidłowego rozwoju mózgu i siatkówki  dziecka. DHA należy do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Jego dostarczanie podczas ciąży jest szczególnie istotne dla rozwoju mózgu (DHA stanowi 97% wszystkich omega-3) oraz siatkówki oka (stanowi 95% wszystkich omega-3)3.  Najbardziej aktywna faza akumulacji DHA w mózgu dziecka rozpoczyna się na przełomie II i  III trymestru ciąży. Wtedy to gwałtownie zwiększa się masa tego organu oraz następują intensywne procesy rozbudowy połączeń nerwowych, co usprawnia przekazywanie impulsów nerwowych4.
  • Zmniejszenia ryzyka porodu przedwczesnego. Najnowsze rekomendacje grupy Ekspertów PTG dotyczące wpływu DHA na redukcję porodu przedwczesnego (<34. t.c.) zostały oparte o dowody naukowe o najwyższym poziomie wiarygodności2. Ze względu na niskie spożycie tego kwasu tłuszczowego w populacji polskiej każdej kobiecie w ciąży zaleca się stosowanie dawki nie mniejszej niż 600 mg/dzień. W przypadku kobiet z grupy wysokiego ryzyka porodu przedwczesnego rekomendowana jest dawka wyższa - 1000 mg.2
  • Zmniejszenia ryzyka rozwoju alergii u dziecka poprzez wsparcie prawidłowej funkcji układu odpornościowego.  Niedobory DHA w diecie matki mogą zaburzać równowagę między czynnikami prozapalnymi (np. cytokiny) odpowiedzialnymi m.in.  za rozwój reakcji alergicznych u dzieci5. Badania przeprowadzone z udziałem kobiet w ciąży wykazują, że przyjmowanie DHA/EPA redukuje ryzyko egzemy, alergii na białko jaja kurzego5 oraz rozwoju alergii u dziecka6

 

1. Stanowisko Grupy Ekspertów. Pediatr Pol 2010;85(6): 597-603

2. Rekomendacje PTG. Ginekol Pol. 2014;85:318-20.

3 Kuratko CN, Salem N. PLEFA 2009;81:111-8

4. Martinez M. J Pediatr. 1992;120:S129-S138

5. Palmer DJ et al. BMJ. 2012; 344: e184

6. Furuhjelm C et al. Pediatr Allergy Immunol. 2011; 22(5): 505-14

Sposób użycia

Najlepiej przyjmować 1-2  kapsułki dziennie w trakcie posiłku. Przy zwiększonym zapotrzebowaniu sposób użycia należy skonsultować z lekarzem. Zrównoważony sposób żywienia i prawidłowy tryb życia jest ważny dla funkcjonowania organizmu kobiety. Korzystne działanie składników preparatu, o którym mówią oświadczenia zdrowotne wynika z odpowiedniej ilości składników aktywnych stosowanych zgodnie ze sposobem użycia.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. 

Opakowanie

60 kapsułek/30 dni

Ważne informacje

Produkt przyjmowany pod nadzorem lekarza. 

Przechowywać w temperaturze pokojowej, w suchym miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Skład

 

Prenatal DHA 1 kapsułka zawiera 2 kapsułki zawierają 
DHA (kwas dokozaheksaenowy z oleju rybiego) 300 mg 75-50%* 600 mg 100-150%*

EPA (kwas eikozapentaenowy z oleju rybiego)

35 mg 70 mg
Octan DL-alfa tokoferylu (witamina E) 2 mg 16,7%** mg, 33,3%**

*% realizacji zaleceń według rekomendacji PTG2,3; ** procent referencyjnych wartości spożycia

eSklep